Климат на България

Климатът на България се формира под въздействието на географски ,радиационни и циркулационни фактори, които са взаимно свързани.

Географски фактори-географско положение

Математико-географското положение на България определя ъгъла на падане на слънчевите лъчи и височината на Слънцето над хоризонта. Под негово влияние годишната сума на слънчевото греене в България е 2000-2250 часа, а разпределението на светлите и тъмните часове през денонощието е сравнително равномерно.

Природно географското положение на България прави климата подвластен както на континентални,така и на океански и морски влияния. От океанското влияние най-голямо е това на Атлантическия океан, а от континенталното- на Източна и Централна Европа,Предна Азия и Северна Африка.

Характеристики на климата

Температура на въздуха

Средногодишната температура на въздуха е между 10° и 13°C,във високопланинските райони- между 3° и 5° С, а над 2000 м над.височина е отрицателна. Средно януарските температури са отрицателни – между -1° и -2°С в Северна България и в затворените високи котловини,между -8° и -10°С във високите планини, а положителни- около 0-1°С в Горнотракийската низина, долината на р.Струма на юг от Кресненския пролом,Източните Родопи и Черноморското крайбрежие.Средно юлските температури на въздуха са 22-23°С в ниските части на България и около 5-6°С в алпийския пояс.Средногодишната температурна амплитуда в равнините и хълмистите територии е 22-26°С, а над 1000 м над. Вис. – между 16-20°С.Абсолютната минимална температура на въздуха е минус 38,9°С(гр.Трън), а абсолютната максимална е + 45,2°С(гр.Садово).

Валежи

Средногодишните валежни суми са между 450 и 1300 мм.Те са най-малки в Приморска Добруджа, а най – големи – по северните склонове на Стара планина и югозападните на Пирин.В режима на валежите се наблюдават три типа разпределение :умереноконтинентален тип- с максимум през юни и с минимум през февруари:континентално- средиземноморски – с максимум през Ноември – Декември и с минимум през Август или Септември:преходен- с два максимума и два минимума и с почти равномерно разпределение на валежните суми по сезони.Относителния дял на снеговалежите е най малък в югоизточните части на страната, по долината на р.Струма и по Черноморското крайбрежие, а най голям – в планинските пояси.

Ветрове

За по голямата част от страната са типични западните и северозападните ветрове.В източните и югоизточните райони на страната ветровете духат най често на север, североизток и изток.Средната годишна скорост на ветровете варира от 1-2м/сек.в равнините и хълмистите райони до 5-10 м/сек.над 1700 м над.Вис. Местни ветрове в България са бризите по Черноморското крайбрежие, планинско-долинните ветрове в планините, фьонът по северните склонове на Стара планина, Витоша и Осогово и бороподобният вятър по южното подножие на Стара планина.

Климатични области

Умереноконтинентална климатична област

Oбхваща Дунавската равнина, Предбалкана, ниско – и среднопланинските пояси на Западна и Средна Стара планина,Краището,Ихтиманска и Същинска Средна гора.Климатът в нея се характеризира със студена,сравнително суха зима и горещо лято .Годишната валежна сума се увеличава от север на юг и във височина, като в същата посока нараства продължителността и дебелината на снежната покривка.

Преходна климатична област

Обхваща източните части на Средна гора,ниските и отворени на юг Задбалкански котловини,Горнотракийската низина. Типични за климата са меката зима и горещото лято,преходният валежен режим и неустойчивата снежна покривка.

Континентално-средиземноморска климатична област

Обхваща югоизточната част на страната,долините на р.Струма и Места. Средно месечните температури на въздуха са положителни през цялата година, валежите са предимно от дъжд и са най големи през зимните месеци.Поради близостта на Егейско море есента е по топла от пролетта.

Черноморска климатична област

Обхваща тясна ивица на крайбрежието, в която климатът се формира под влияние на бризовата циркулация.Зимата е мека , със значителна облачност и проява на силни ветрове, а лятото- слънчево и топло.В северната част на областта количествата на валежите са изравнени по сезони, а в южната част доминират зимните валежи.

Планинска климатична област

Обхваща териториите с надморска височина над 1000- 1500 м.Типични за планинският климат са голямата облачност,значителните валежи, дебелата и трайна снежна покривка,честите и силни ветрове

Климатът на България е преходен мезду умерен и субтропичен. Поради особеностите на релефа и географската ширина се отделят климатични области: умереноконтинентална, преходна, континентално-средиземноморска, черноморска и планинска област.